Víte, co je to psychrometr?

Psychrometr

Vzhledem k tvorbě dekódovacího software leteckých předpovědí METAR jsem se dostal k mnoha zajímavým informacím. Jednou z otázek, které jsem si pokládal je jak ze znalosti teploty, tlaku a rosného bodu vypočítat vlhkost vzduchu.

Po krátkém pátrání jsem se nakonec dostal k tajemně znějícímu názvu přístroje – psychrometr. Jeho princip, konstrukci a funkci popisuje na svých stránkách RNDr. Ivan Tuša. Zjednodušeně řešeno jde o dva teploměry – suchý a vlhký. Rozdíl naměřených teplot vypovídá o nasycenosti vzduchu vodními parami, tedy o vlhkosti vzduchu. Relativní vlhkost vzduchu je spočitatelná na základě teploty vzduchu a rozdílu teplot vlhkého a suchého teploměru. Nejsem si vědom, jakou roli v daném případě hraje tlak vzduchu, ale předpokládám, že rozdíly v tlaku jsou vzhledem k přesnosti měření teploty zanedbatelné.

Pro naměřené hodnoty na obou teploměrech lze následně nalézt psychrometrické tabulky. V nich jsou uvedeny hodnoty relativní vlhkosti vzduchu. Tu lze na základě logaritmů i vypočítat.

No Comments! Be The First!

Leave a Reply